ZULÜMDE SINIR TANIMIYORLAR
Hücrede tutulan gazetecinin hasta oğluna çıplak arama!

Hakkında somut delil olmamasına rağmen, tanık ifadesi delil gösterilerek 9 yıl hapis cezasına çarptırılan ve aylardır tek kişilik hücrede tecrit altında tutulan gazeteci Aytekin Gezici’nin skolyoz hastası küçük oğluna da cezaevi ziyaretinde zorla çıplak arama yapıldığı ortaya çıktı. Skandalı Gezici’nin eşi GriHat internet sitesine yaptığı açıklamayla duyurdu. Eşi gibi kendilerine de psikolojik baskıların yapıldığını, cezaevi ziyaretlerinde görevliler tarafından kötü muamelede bulunulduğunu anlatan acılı anne, ‘Büyük oğlumuzun sırtında 27 tane platin var. Doktor raporuyla giriyor görüşe. Çocuk görüşe girdi babasını görecek… Normal şartlarda mutlu olur. Ama o gün görüşte çok durgundu. Babası da sordu neyin var diye ‘oruçtan… yol uzun ondan’ dedi, Ben de öyle sandım. Ama daha sonra öğrendim. Çocuğu içeri götürüp sırtına bakıyorlardı normalde ama o günkü açık görüşte çıplak arama yapmışlar. Çok onur kırıcı utanç verici bir durum bu. O günden beri yüzü gülmüyor çocuğun… çok onuru kırılmış demek bu yüzden çocuk doğru dürüst konuşmuyormuş o günden beri. Çaresiz kaldık…’ sözlerini kullandı. Tutuklu eşi tansiyon hastası kendisi de kalp hastası olan anne Gezici, “Çok çok üzüldüm…. Birçok kez intiharı düşündüm ama çocuklarım boynumu büktü” dedi.

CHP MYK’DAN İNCE’YE CEVAP
‘Gündemde olağanüstü kurultay yok’

CHP, Merkez Yönetim Kurulu toplantısında parti içi muhalefetin olağanüstü kurultay çağrısı ile Muharrem İnce’nin yaptığı açıklamaların değerlendirildiğini duyurdu. Toplantının ardından açıklama yapan CHP Sözcüsü Bülent Tezcan, Genel merkezin gündeminde olağanüstü kurultay olmadığını söyledi.
Muharrem İnce’nin, Kılıçdaroğlu’yla yaptığı görüşmeden sonra yaptığı açıklamayla ilgili de soruya da cevap veren Tezcan, ‘Nezaketsiz, şık olmayan bir tutumdur’ sözlerini kullandı.

MİNİK AYLAN İLHAM OLDU
‘İnsanlık için kırmızı tişört giy’ çağrısı

İtalya’da, çıktıkları zorlu yolculukta boğularak hayatını kaybeden başta çocuklar olmak üzere, tüm göçmenlere dikkat çekmek isteyen iki sivil toplum kuruluşu, “İnsanlık için Kırmızı bir Tişört Giy” adıyla bir kampanya başlattı. 7 Temmuz’da herkesi kırmızı tişört gitmeye davet eden STK’lar, 2015’te Bodrum sahilinde üzerinde kırmızı tişörtüyle cansız halde bulunan Aylan Kurdi ve Libya kıyılarında yaşanan kazada can veren 3 kırmızı tişörtlü çocuktan esinlendi. “Bu insanlık dramı karşısında, Avrupa hiçbir şey yapmıyor. Bu kanayan insanlık yarasına dur demek gerekiyor.’ açıklaması yapan STK’lar, ‘Bir gün duralım ve 7 Temmuz’da, hepimiz kırmızı tişört giyelim. Tıpkı ölen çocuklar gibi” çağrısı yaptı.

ZAMAN GAZETESİ DAVASI
‘Tüketici hakkımı kullandım… Bundan müebbet çıkardınız!…’
Suçlama yazı ve twitler… İstenen ceza müebbet!

Yazdıkları yazılar ve twitlerden dolayı ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 15 yıl hapse kadar cezalandırılması istenen Zaman Gazetesi’nin 11 eski yazar ve editörünün yargılandığı davanın karar duruşmasına devam ediliyor. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada savunmasını yapan Şahin Alpay, iddianamedeki delillerin tamamının Zaman gazetesinde yazdığı yazılardan oluştuğunu söyledi ve ‘Zaman ciddi bir gazete olmak, toplumun tüm kesimlerine seslenmek arayışıyla çok farklı görüşte yazarlara sayfalarını açıyordu. Ben de özgürlükçü demokrasiyi savunan görüşlerimle, Zaman’ın okurlarına hitap etmekte yarar gördüm. Dile getirdiğim bu görüşlerim yanlış, temelsiz olabilir, ama ifade özgürlüğümü kullanarak dile getirdiğim, o günkü samimi görüşlerdir; bir suç oluşturmaz.’ dedi. Digiturk aboneliğinin iptali hakkında da konuşan Alpay, ‘Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’un 13. maddesinde güvence altına alınan hakkımı kullanmaktan başka bir şey yapmadım. Bundan “müebbedlik” bir suç delili nasıl çıkarılabilir, anlamak mümkün değil.’ sözlerini kullandı. Dava kapsamında gazeteci ve yazarlar Ahmet Turan Alkan, Mümtazer Türköne, Mustafa Ünal ve İbrahim Karayeğen tutuklu, Ali Bulaç, Şahin Alpay, Nuriye Akman, Lale Kemal, Orhan Kemal Cengiz, İhsan Dağı ve Mehmet Özdemir tutuksuz yargılanıyor. Karar duruşmasının iki gün sürmesi beklenirken mahkeme başkanı savunmaların tamamlanması halinde karar verileceğini açıkladı.

İŞKENCEYE ZAMAN AŞIMI YOK!
Victor Jara’yı katledenlere 15 yıl hapis cezası

Şili’de 1973’te gerçekleşen askeri darbe sırasında müzisyen Victor Jara’yı bir stadyumda işkence ile öldüren sekiz emekli askere 15’er yıl hapis cezası verildi. Şili yargısından yapılan açıklamada, 45 yıl önce gerçekleşen cinayetle ilgili davanın Eylül 2016’da açıldığı, soruşturmalar sonucunda sekiz emekli askerin ünlü müzisyenin ölümünden sorumlu tutulduğu belirtildi. Aynı zamanda tiyatro yönetmeni ve profesör olan Jara, üniversiteden öğrencileri ve diğer akademisyenlerle birlikte, bugün kendi adını taşıyan Şili Stadyumu’nda öldürülmüştü.

https://patreon.com/30artitv

https://facebook.com/30artitv
https://instagram.com/30artitv

aram mp3

Category:

Music Videos

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*